wtorek, 14 kwietnia 2015

Mechaniczny Książę


tytuł:                           Mechaniczny Książę
autor:                          Cassandra Clare
przeczytana:               12 kwietnia 2015
tytuł oryginału:           "The Clockwork Prince. The Infernal Devices - 
                                  Book Two"
data wydania: pierw.:  2011
                      polsk.:  2012
wydawnictwo:            MAG
tłumaczenie:               Anna Reszka
liczba stron:               496
ISBN:                        978-83-7480-249-9
kategoria:                  fantastyka / lit. młodzieżowa
moja ocena:               9/10
seria:                         Diabelskie Maszyny tom 2/3


OPIS
  W magicznym podziemnym świecie wiktoriańskiego Londynu Tessa znalazła bezpieczne schronienie u Nocnych Łowców. Niestety, bezpieczeństwo okazuje się nietrwałe, kiedy grupa podstępnych członków Clave zaczyna spiskować, żeby odsunąć jej protektorkę Charlotte od kierowania Instytutem.

  Z pomocą przystojnego i autodestrukcyjnego Willa oraz zakochanego w niej Jema Tessa odkrywa, że wojna Mistrza z Nocnymi Łowcami wynika z jego osobistych pobudek. Mistrz obwinia ich o dawną tragedię, która zniszczyła mu życie.

  Z czasem Tessa uświadamia sobie, że jej serce bije coraz mocniej dla Jema, choć nadal dręczy ją tęsknota za Willem, mimo jego mrocznych nastrojów. Czy odnalezienie Mistrza uwolni Willa od sekretów, a Tessie da odpowiedzi na pytania, kim jest i dlaczego się urodziła?


MOJA OPINIA
  Cassandra Clare (naprawdę Judith A. Rumelt), urodzona w 1973 w Teheranie, autorka serii Dary Anioła oraz Diabelskie Maszyny, zdobyła moje uznanie, wybijając się ponad przeciętne pisarki literatury dla młodzieży. Natchnieniem do stworzenia Darów Anioła był dla Cassandry Clare krajobraz Manhattanu.

  Mechaniczny Książę to tom drugi wspomnianych już przeze mnie Diabelskich Maszyn. W książce tej odkrywamy i przeżywamy kolejne epizody z tajemniczego życia Nocnych Łowców, Podziemnych oraz Tessy, której świadomość braku pewności, jakim stworzeniem jest, doskwiera bardziej niż deszcz w środku zimy. Twierdzą, że jest czarownikiem, jednak nie posiada ona znaku, który mógłby to potwierdzić. Chodzą pogłoski, że jest córką Nocnego Łowcy i demona - jednak takie potomstwo zawsze rodzi się martwe. Jedynym, który może znać prawdę o jej istnieniu jest Mortmain - ich wróg, który pragnie wykorzystać umiejętności Tessy na własny użytek. Niepewność, w której żyje Tessa jest dla niej ciężarem, ponieważ wszystko co dotąd uważała za pewne w swoim życiu, okazało się maskaradą.

  Zapętlając się głębiej w losy bohaterów poznajemy ich stany psychiczne oraz powody, które stworzyły ich takimi. Will. Zawsze sarkastyczny, buntowniczy i tajemniczy - wydaje się dandysem, lecz gdy wejrzymy wprost w jego duszę, możemy pogubić się w żalu i bólu, który kieruje jego życiem. Jem. Zawsze pogodny i opanowany - oaza spokoju wydawać by się mogło. Cierpi jednak skrycie, wiedząc że jego dni uciekają jak liście gnane wiatrem. Charlotte i Henry - małżeństwo, które właściwie nie zna swych uczuć - tylko wyobrażenia. A przecież wróg nie śpi, przygotowany na wszystko lokuje swych szpiegów i pomocników, bez skrupułów. A Tessa? Czy to możliwe aby jej serce biło dla dwóch chłopców równocześnie?

  Oto jest, świat intryg i sukni z gorsetem, kapeluszy, powozów oraz kurtuazji. Ponury krajobraz Londynu, zatłoczonego i hałaśliwego, który kryje w sobie więcej, niż ktokolwiek kiedykolwiek odkryje. Tam, każdy przeżywa własną udrękę, w morzu tajemnic oraz szlachetnych gestów, plącząc się wśród własnych uczuć i niewypowiedzianych emocji. Świat niebezpieczeństw, wśród którego jedynym azylem wydaje się Instytut. Świat, którego Przyziemnym nie dane jest poznać. Świat demonów, ifritów, Nocnych Łowców i czarowników.

  Wraz z bohaterami wędrowałam i ja uliczkami Londynu, mieszając opisy Clare z własnymi wspomnieniami. Doszłam do wniosku, że nie zmienił się on tak bardzo jak wydawać by się mogło. Owszem powstały nowe budynki i atrakcje, lecz w środku zawsze pozostanie tym samym Londynem, co kilkadziesiąt lat wcześniej. Podobało mi się to, że autorka dała panoramę Londynu, właściwie mogącego być każdym innym miastem. Nieważne Londyn czy Liverpool - najważniejszy jest Instytut. Poprzez zabieg ten można odnieść wrażenie, że to może być wszędzie, te wydarzenia i emocje mogą towarzyszyć każdemu miastu, niekoniecznie uczepione jednego miejsca; aby móc wierzyć w to, że Instytut w Londynie jest po prostu przykładem, małym wycinkiem spośród całego świata.

  I tak, zgadzam się, że tom pierwszy był lepszy, oryginalniejszy, świeższy i prawdziwy, tom drugi natomiast wypadł po prostu jako tom pośredni. Nie zmienia to faktu, że był dla mnie oddechem świeżości po zaduchu panującym w Luizjanie świata Sookie. Podobał mi się mechaniczny świat, lecz zawiodła delikatność z jaką ludzie obchodzą się z kobietami. Wiem, że takie kiedyś były czasy, taka moda i obyczaje, nie zmienia to jednak faktu, że poprzez tę delikatność umykało wiele szczegółów, na które kruche damy nie zwracały po prostu uwagi.

  Książki. W Mechanicznym Księciu znaleźć można ich pokłady. Są one filozofią niektórych bohaterów oraz podporą, która pośród nieszczęścia rzeczywistości może wynieść ich w euforię nierzeczywistego świata, obiecując pociechę i mądrość. Fragmenty wielu z nich rozpoczynają każdy rozdział. Podoba mi się to.

  W pewnym momencie książki odniosłam wrażenie, jakbym czytała kopię Darów Anioła. Will wykreowany niemal jak Jace. Na szczęście jednak autorka tak poprowadziła dalszą akcję, że choć byłam zawiedziona, nie była ona karykaturą. Całokształt prezentuje się bardzo dobrze, niepomijane są tam wątki zdrady i miłości. Odnaleźć można też wiele emocji, w tym gniew i radość, które dają nam poczucie, że wszystko to, co tam się dzieje jest prawdziwe, ponieważ prawdziwe są odczucia i zachowania ludzkie. Nadanie zwykłym słowom obrazu rzeczywistości - to się chwali.

FRAGMENTY
  Oto fragmenty, które rozpoczynają rozdziały - inspiracja i wiedza o niektórych książkach, których nie znałam.
Książka bierze udział w następujących wyzwaniach:


18 komentarzy:

 1. Jakiś czas temu przeczytałam "Mechanicznego Anioła" i kiedy skończyłam, żałowałam, że nie nie miałam pod ręką kolejnego tomu. Muszę jak najszybciej kupić i przeczytać "Mechanicznego Księcia" ;)

  raven-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie kup :) ja muszę się zaopatrzyć w "Mechaniczną Księżniczkę" :)

   Usuń
 2. jak narazie mam w planach Dary Aniołów, później zobaczymy czy sięgnę i po tą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Clare, za styl, za pomysłowość, za kreatywność. Co prawda DM mam jeszcze przed sobą, ale jestem pewna, że się nie zawiodę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno się nie zawiedziesz :) I zazdroszczę, że masz przed sobą, chciałabym rozpocząć ją jeszcze raz :)

   Usuń
 4. Kocham tę trylogię! Zresztą co będę się ograniczać :P Ogólnie uwielbiam twórczość Clare :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również lubię jej twórczość :) jest lekka pomysłowa i przede wszystkim emocje są prawdziwe :)

   Usuń
 5. Mam lekką ochotę poznać książki Clare, ale jakiś wredny głosik podpowiada mi, że jestem na nie za stara :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie jesteś za stara na książki Clare :) Jej pisanie nie jest typowym dziecinnym wygibasem, czasami można zapomnieć, że bohaterowie mają po 17 lat. :)

   Usuń
  2. No właśnie trochę się obawiam, że nie będę umiała wczuć się w ich problemy, oni 17, a ja zaraz 25 :P Ale pewnie i tak się skuszę :)

   Usuń
  3. Mam nadzieję, że się nie zawiedziesz :)

   Usuń
 6. A ja nawet nie zaczęłam jeszcze Darów Anioła :( nie mam pojęcia kiedy dotrę do tej trylogii, ale na pewno przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj :) warto poznać te historie. Są naprawdę dobre :)

   Usuń
 7. Tak, właśnie, drugi tom był słabszy od pierwszego i w ogóle średnio mi się go czytało, ale tak jak piszesz, to była taka przejściówka do dalszej części powieści i powiem Ci, że trzeci tom jest już lepszy, choć nadal Mechaniczny anioł to mój faworyt wśród DM.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że często tom pierwszy jest tym lepsiejszym spośród reszty cyklu. Ale tom trzecie dopiero przede mną, więc jeszcze dużo dobrego mnie czeka :)

   Usuń
 8. Zdecydowanie przeczytam! Kupiłam niedawno wszystkie tomy i tak sobie na nie patrzę i się cieszę, a do tego Kroniki Beana:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno przeczytaj :) A ja sama muszę się zaopatrzyć w "Kroniki Bane'a" :)

   Usuń

Witam :)
Będzie mi miło, gdy odwiedzając tę stronę, zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Pozdrawiam,
Crystal