czwartek, 12 czerwca 2014

Pirackie przygody - Edward Obertyński


tytuł:                           Pirackie przygody
autor:                          Edward Obertyński
posiadam od:              27 września 2012
przeczytana:               19 kwietnia 2013
tytuł oryginału:            -
data wydania: pierw.: -
                       polsk.: 1980
wydawnictwo:           Wydawnictwo Morskie
tłumaczenie:               -
liczba stron:               128
ISBN:                       83-215-6620-0
kategoria:                  historyczne/zbiór opowiadań
moja ocena:              6/10
seria:                         -
ZAWARTOŚĆ ZBIORU
Wstęp
Legenda o helskich piratach
Jak Stanka została wodzem piratów
Zatopione skarby Eryka
„Piotr” i Paweł z Gdańska
Głowa atamana
Na tureckich galerach
Handlarz niewolników
Ze szwedzkiej niewoli
Stateczny kupiec z Savannah
Morskie pogonie i podchody
Polski flibustier
Niedoszły admirał polskiej floty
Spirytusowi piraci
Przypisy

OPIS
  Historia naszego narodu notuje wiele takich okresów, w których Polacy zmuszeni byli opuszczać swój kraj, by w dalekim świecie szukać ocalenia bądź chleba. Trudno znaleźć taki zakątek na ziemskim globie, do którego by w jakimś czasie nie trafił nasz rodak – żołnierz, wygnaniec, podróżnik, zbiegły więzień polityczny, poszukiwacz przygód.
  W przeciwieństwie do innych nacji nasi obieżyświaci z rzadka tylko rekrutowali się z awanturników, szukających na szerokim świecie przygód oraz – i może przede wszystkim – sposobów łatwego wzbogacenia się kosztem innych. Za to nader często spotykamy nazwiska Polaków wpisane w kroniki ruchów wyzwoleńczych innych narodów.
  Stosunkowo mało mieliśmy obieżyświatów należących do wielkiej rodziny „pracowników morza”. Cóż, nie byliśmy w dawnych wiekach potęgą morską… Ale może właśnie dlatego wydało mi się celowe utrwalenie ich – w przeważającej ilości – mało znanych nazwisk i życiorysów na kartkach tej książki.
  Opowiadania osnute na kanwie losów polskich obieżyświatów, w jakiś sposób związanych z morzem i pływaniem, nie wyczerpują naturalnie pełnej ich listy. Wybierałem postaci z różnych epok naszej historii, od czasów znanych tylko legendy aż po współczesności, postaci, które wydawały mi się barwne, charakterystyczne i ciekawe, słowem takie, które zdołały pobudzić moją wyobraźnię. Mam nadzieję, że wydadzą się także interesujące czytelnikom tej książki.

MOJA OPINIA
Zbiór 13 opowiadań poświęconych tematyce polskiego piractwa oraz niewolnictwa na przestrzeni wielu lat, w których toczyły się wojny polskie. Z "psa lądowego" do pirata okazuje się, bardzo krótka droga jest. Wystarczy zostać niewolnikiem, przypadkiem wplątać się w podejrzliwy spór, walczyć po stronie przegranych. Książka pokazuje, że losy polskich żołnierzy i mężczyzn są niezwykle trudne i zawiłe. Przekręty pirackie oraz szmugle potrafią przyprawić o zdziwienie dla punktu pomysłowości ówczesnych ludzi. Co sprzedawało się najlepiej w Polsce powojennej? Oczywiście węgiel i spirytus. Jaka rada na wrednych władców celnych? Dać im pod nos to, do czego przyczepić się nie mogą, a najważniejsze ukryć tak, aby nawet załoga o tym nie wiedziała.
Te i inne rozmaitości na temat pirackich "wykrętasów" można znaleźć w książce Edwarda Obertyńskiego. Jeśli ktoś lubi historię i opowiadania o skarbach, książka jest iście królewską przekąską.

ZACZERPNIĘTE Z KSIĄŻKI – Pirackie opowieściBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam :)
Będzie mi miło, gdy odwiedzając tę stronę, zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Pozdrawiam,
Crystal