niedziela, 15 czerwca 2014

Obiecaj mi - Harlan Coben


tytuł:                           Obiecaj mi
autor:                          Harlan Coben
posiadam od:               -
przeczytana:                10 lutego 2014
tytuł oryginału:            „Promise me”
data wydania: pierw.:  2006
                      polsk.:  2007
wydawnictwo:            Albatros
tłumaczenie:               Zbigniew A. Królicki
liczba stron:                416
ISBN:                        978-83-7359-496-8
kategoria:                   thriller / sensacja / kryminał
moja ocena:                9/10
seria:                          Myron Bolitar tom 8/10OPIS
  Sześć lat. Tyle czasu minęło, odkąd Myron po raz ostatni grał rolę bohatera. Przez ten okres ani razu nie miał w ręku broni, nikt mu nie groził, a żaden z jego klientów nie został zamordowany. U boku nowej dziewczyny prowadzi spokojne i uporządkowane życie, zaś jego psychopatyczny przyjaciel Win, nie musi, jak niegdyś, ratować mu życia. Niestety, to co dobre, dobiega właśnie końca. A wszystko za sprawą jednego nocnego telefonu od przerażonej nastolatki… Spełniając swoją obietnicę, Myron jedzie po Aimee i odwozi ją do domu jej koleżanki na przedmieściach. Dziewczyna wysiada z samochodu i znika w ciemnościach. I przepada bez śladu. W podobnych okolicznościach zaginęła wcześniej inna nastolatka. Ucieczka z domu, porwanie czy zabójstwo? Dręczony wyrzutami sumienia Myron musi rozwikłać najtrudniejszą zagadkę w swojej karierze…

MOJA OPINIA
Czytając tę książkę miałam wrażenie, że oglądam doskonały thriller. Doskonały film. Doskonale zaplanowany. Doskonale dopracowany. Doskonale napisany.
  Czy jedna obietnica może zmienić Twoje życie w koszmar? Tak. Obiecaj dziecku, że zabierzesz je do wymarzonego sklepu i nie dotrzymaj słowa, a zapamięta je na zawsze. Obiecaj, że nigdy kogoś nie opuścisz, a odchodząc, zostaniesz znienawidzony i przeklęty. Obiecaj, że kogoś odnajdziesz i rób wszystko, aby nie stać się cieniem człowieka...
  I pomimo że nie jest to pierwsza książka o Myronie Bolitarze, jest wystarczająco dobra, by nie musieć zagłębiać się w inne. Stanowi oddzielną historię. Myron złożył obietnice pod naciskiem matki zaginionej dziewczyny. Kilka dni wcześniej to właśnie ta dziewczyna złożyła jemu obietnicę... Jak to się stało, że wysiadła z samochodu i nikt jej już nie widział? Rozstrzygnięcie znajduję się w książce i oczywiście nikomu tego nie powiem.
  Lecz wyjawię coś: Myron złożył obietnicę, że ją odnajdzie.
 Czy jego życie zamieni się w koszmar, czy będzie płynęło nadal rytmem raczej niespokojnym...? Polecam odnaleźć odpowiedź na to pytanie.
Warto.
Warto.

FRAGMENTY
·     s.25 „Zwycięstwa szybko przemijają. Klęski i umarli zostają z tobą, klepią cię w ramię, idą z tobą krok w krok, nawiedzają w snach.”

·         s.73 Men tracht und Gott lacht.” – Człowiek strzela, pan Bóg kule nosi.

·     s.138 „Albo rozbijasz łby, ale rozbiją go tobie. Nie zadajesz żadnych pytań. Nie próbujesz negocjować – przynajmniej nie od razu. Najpierw rozbijasz łby. Rozbijasz je i zbierasz cięgi, aż zaczną cię szanować. Dopiero wtedy zaczynasz negocjować. Udowadniasz im, że potrafisz przyjmować ciosy. Pokazujesz, że nie boisz się rozlewu krwi, nawet własnej. Chcesz wygrać, musisz uśmiechać się zakrwawionymi wargami. Wtedy zwrócą na ciebie uwagę.”

·    s.146 „Od czasu do czasu próbujesz wracać myślami do takich chwil, kiedy wszystko było dobre. Próbujesz przypomnieć sobie i zrozumieć, jak to się zaczęło, od kiedy wszystko potoczyło się tak, a nie inaczej, czy był taki moment, do którego – gdyby to było możliwe – mógłbyś cofnąć się w czasie i zmienić wszystko na lepsze.”

·         s.170 „Lata płyną, ale serce zostaje w tym samym miejscu.”

·     s.397 „Jest coś takiego w człowieku. Możesz się ugiąć. Możesz się rozciągać. Jednak czasem, bardzo rzadko, czujesz, że poddany jesteś zbyt ciężkiej próbie. Jeśli nie odpuścisz, pękniesz. Złamiesz się na dwoje. Wiesz o tym.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam :)
Będzie mi miło, gdy odwiedzając tę stronę, zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Pozdrawiam,
Crystal